Що таке волоконо-оптичний атенюатор?

Чому оптичні атенюатори необхідні?

Волоконно – оптичний атенюатор являє собою пристрій для зниження рівня потужності оптичного сигналу в оптичному волокні. Більшість людей вважають, що чим більше рівень потужності сигналу тим краще, чи не так? Новачки у волоконно-оптичній технології часто дивуються з того, чому необхідно зменшувати інтенсивність сигналу оптичним атенюатором. Хіба ми не використовуємо підсилювачі для підвищення рівня потужності сигналу? Правда полягає в тому, що занадто багато сигналу може призвести до перевантаження волоконно-оптичного приймача і погіршити коефіцієнт бітових помилок (bit error ratio (BER)). Для досягнення найкращого коефіцієнта бітових помилок, потужність випромінювання повинна бути зменшена. Або, в оптоволоконній системі з великою кількістю довжин хвиль, вам необхідно зрівняти потужності оптичних каналів таким чином, щоб всі канали мали аналогічні рівні потужності. Це означає, що необхідно зменшити потужність сильніших каналів, щоб вони відповідали потужності більш слабких каналів. Волоконно-оптичний атенюатор такий пристрій, який відмінно працює в зазначених вище випадках.

Волоконно-оптичні атенюатори, як правило, використовуються в двох сценаріях:

1) Атенюатори постійно встановлені в волоконно-оптичній лінії зв’язку для правильної відповідності рівнів оптичного сигналу між передавачем та приймачем

2) При вимірюванні рівня оптичної потужності. Атенюатори використовуються для того, щоб тимчасово додати калібровану величину втрати сигналу і в підсумку перевірити рівні потужності у волоконно-оптичній мережі зв’язку.

Як працює оптичний атенюатор?

Зниження потужності виконується за допомогою таких способів, як: поглинання, відображення, дифузія, розсіювання, прогин, дифракція та дисперсія і т.д. Оптичний атенюатор зазвичай працює за рахунок поглинання світла, як сонцезахисні окуляри поглинають зайву енергію світла. Атенюатори зазвичай мають робочий діапазон довжин хвиль в якому вони поглинають світлову енергію в рівній мірі. Вони не повинні відбивати світло, так як це може призвести до небажаного зворотнього відображення в волокні. Або розсіюванням світла, таким як повітряний зазор. Інший тип атенюатора використовує довжину високої втрати оптичного волокна, який працює на його рівень потужності вхідного оптичного сигналу таким чином, щоб його рівень вихідної потужності сигналу став нижче, ніж рівень вхідного сигналу.

Типи волоконно-оптичних атенюаторів

Оптичні атенюатори можуть приймати безліч різних форм, але, як правило, класифікуються як фіксовані або змінні атенюатори.

Фіксовані атенюатори

Фіксовані атенюатори мають фіксоване число зниження оптичної потужності, виражене в дБ, наприклад, 1 дБ, 5 дБ, 10 дБ і т.д. -3дБ атенюатор повинен зменшити інтенсивність вихідного сигналу на 3 дБ. Їх застосування включає в себе телекомунікаційні мережі, волоконно-оптичне випробувальне устаткування, локальні мережі (LAN) і системи кабельного телебачення.

Фіксовані атенюатори складаються з двох великих груп: Поточні атенюатори і роз’ємні атенюатори. Поточні атенюатори виглядають як звичайний оптичний патч-корд, він має оптоволоконний кабель з конекторами встановленими за побажанням клієнта. В нашій країні це не розповсюджений варіант оптичних атенюаторів. Більш відомими в нас є роз’ємні атенюатори, які в свою чергу діляться на, так звані, “тато-мама” та “мама-мама”. “Тато-мама” виглядають як збільшений за розміром оптичний конектор, з конектором на одному кінці і гніздовим роз’ємом інтерфейсу на протилежному кінці. “Мама-мама”, в свою чергу, виглядають як звичайна оптична розетка (з’єднувач).  Роз’ємні атенюатори, як правило, вносять зміни в сигнал за допомогою повітряного зазору або за допомогою спеціального затемненого волокна. Атенюатори бувають будь яких існуючих типів конекторів, таких як FC, ST, SC і LC.  Замість того, щоб звести до мінімуму втрати що вносяться з’єднанням (як звичайні роз’єми) , вони навмисно додають строго певне ослаблення.  Атенюатори “тато-мама” дуже зручно використовувати при кросуванні.

Змінні атенюатори

В змінних атенюаторах рівень загасання можна регулювати, наприклад, від 0.5 дБ до 20 дБ, або навіть до 50 дБ. Деякі змінні атенюатори мають дуже високу роздільну здатність, наприклад, 0.1 дБ, або навіть 0.01дБ. Це дуже важливо для правильного тестування. Для точного тестування, інженери також розробили електронні змінні атенюатори (активні). Активні атенюатори мають високі діапазони загасання, наприклад, від 0.5 дБ до 70 дБ. Змінні атенюатори взагалі використовуються для тестування і вимірювання, але вони також мають широке застосування в електронному аналізі збоїв пристроїв для вирівнювання світлової потужності між різними каналами.

Змінні адаптери типу “мама-мама” регулюються шляхом повороту гайки в середині нього. Гайка регулює повітряний зазор в середині атенюатора для досягнення різних рівнів ослаблення. Змінні атенюатори поточного типу працюють як звичайні патч-корди, але ви можете регулювати рівень вносимих ослаблень поворотом гвинта посередині патч-корду.

Оптичні атенюатори від Telecom Service Group

Telecom Service Group пропонує вам широкий вибір волоконно-оптичних атенюаторів. Відповідно до типу роз’єму, є волоконно-оптичні атенюатори  LC, SC, FC, ST, E2000, MU, і т.д., які показані нижче. Ці волоконно-оптичні атенюатори доступні в “тато-мама”, “мама-мама” типах і мають велику продуктивність в довжинах хвиль в діапазоні від 1250nm до 1625nm, з діапазоном ослаблення від 1 дБ до 30 дБ.

Волоконно-оптичні атенюатори по типу з’єднувача
Атенюатор LC Атенюатор SC Атенюатор FC Атенюатор ST E2000 Атенюатор MU атенюатор
LC Атенюатори SC Атенюатори FC Атенюатори ST Атенюатори E2000 Атенюатори MU Атенюатори

За винятком вищевказаних пасивних волоконно-оптичних атенюаторів, також доступні до замовлення активні, які мають розширені функції. Прохання зв’язатися з [email protected] для більш докладної інформації, якщо ви зацікавлені.

тип Зображення Характеристика
Активні регульовані оптичні атенюатори Активний атенюатор EXFO FVA-600

·        Малий розмір, мала вага, висока надійність, висока точність вносимих згасань

·         Живлення від батареї, зручно для польових операцій

·        Важливий інструмент для будівництва та обслуговування волоконно-оптичних комунікаційних інженерних систем і мереж

·        Використовується в цифрових системи зв’язку , таких як PHD і SDH , а також

·        В аналогових CATV системах модуляції

·        Використовуються в сертифікації волокна, планового технічного обслуговування і в лабораторних умовах